Ralph Towner

| USA

 

Ralph Towner – kitarr

ECM artist

28. veebruar 2019

neljapäev | kell 19.00

ERMi silla ala

Eesti Rahva Muuseum, A-uks
Muuseumi tee 2, Tartu

TJC Kuldne Sari

Maailma tippartistid kord kuus ERMis!
Piletihinna sees puuviljad ja tervitusjook!
Piletid eelmüügis Piletilevis alates 11.02.

Kontserdini on jäänud

päeva

:

tundi

:

minutit

:

sekundit

Paljude kitarristide iidol Ralph Towner on tänavu 50. juubelt tähistava plaadifirma ECM artist, kelle rikas ja mitmekesine karjäär on viinud ta kokku selliste suurte muusikutega nagu Gary Burton, John Abercrombie, Egberto Gismonti, Larry Coryell, Keith Jarrett, Jan Garbarek ja Gary Peacock.

Ralph Towner on klassikalise kitarri ja fingerstyle-tehnika vaieldamatu meister. Ta on loonud tuntavalt isikupärase stiili, mis kõlab nagu mängitaks ühtaegu kõigi kümne sõrmega. Niiviisi manab ta samaaegselt esile meloodiat, harmooniat ja rütmi. Towneriga enam kui pool sajandit koos musitseerinud puupuhkpillimängija Paul McCandless kirjeldab seda nii: “Te kuulete bassi, te kuulete akorde, te kuulete meloodiat. Tekib illusioon, nagu mängiks terve ansambel – tegemist on terve omaette maailmaga, mille Towner loob üksnes oma kitarriga.”

Ralph Towner kasvas üles Oregoni väikelinnas muusikalise imelapsena, alustades 3-aastaselt klaveriga ja kaks aastat hiljem trompetiga. Ta astus Oregoni Ülikooli kunsti õppima, kuid vahetas selle hiljem ümber kompositsiooni eriala vastu. Just kolledžis puutus ta esimest korda kokku klassikalise kitarriga. Laiema publiku teadvusesse tõusis Towner esimest korda ligi 50 aastat tagasi, ansambli Paul Winter Consort koosseisus, nende kuulsaima loo “Icarus” autorina. Lugu hinnati sedavõrd kõrgelt, et Apollo 15 kosmosemissiooni liikmed võtsid selle kuule kaasa ning nimetasid seal selle järgi ühe kraatri. Pärast seda edukat 1970. aasta debüüti lõi Towner omaenda ansambli Oregon. Sestpeale on ta plaadifirma ECM alt arvukalt soolo- ja koostööplaate üllitanud.

Ülikoolis ei avastanud Towner enda jaoks mitte üksnes kitarri, vaid kuulis ka esimest korda muusikut, kellest sai edaspidi üks tema suurimaid mõjutajaid – Bill Evans. “Ma olen alati tahtnud lindistada omaenda versiooni loost ‘My Foolish Heart’“, ütleb Towner. “See oli üks esimesi palasid, mida ma Evansi, [Scott] LaFaro ja Paul Motiani triolt kuulsin. Tegemist on minu jaoks sügavalt tähendusliku looga, mis oli mulle kui algajale jazzmuusikule äärmiselt oluline.” Oma viimase sooloalbumi jaoks, mille nimeks samuti ‘My Foolish Heart’, õnnestus tal nüüd viimaks sellest tõepoolest kaunis esitus lindistada. Towneri ulatuslikus diskograafias on alati olnud eriline koht sooloalbumitel, kus teevad kaasa vaid tema ja ta kitarr.

Towneril on harukordne oskus luua rikkalikku, klaverilaadset heli, püsides samal ajal järjekindlalt improvisatsioonilainel. 78-aastane (ja muide kontserdijärgsel päeval, 1. märtsil, oma 79. sünnipäeva tähistav) Towner on endiselt oma võimete tipul ja kõlab täna paremini kui eales varem.

Tavapilet 20€
Sooduspilet 15€ (kehtib õpilastele, tudengitele, invaliididele, pensionäridele ja alla 7-aastastele lastele dokumendi ettenäitamisel).
10-kohaline laud 180€ (kehtib täispiletite korral).
Piletid saadaval Piletilevis ja kohapeal ERMi Piletilevi punktis enne kontserdi algust.
Istekohad asetsevad 10-kohaliste laudade ääres. Lauad on nummerdatud, istekohad ei ole nummerdatud.

Sissepääs: A-uks (Muuseumi tee poolne sissepääs).
Toitlustus: kontserdi ajal ERMi silla alal. Puuviljad ja tervitusjook on piletihinna sees.
Kontserdi kestvus: kahes osas vaheajaga, kokku umbes 2 tundi.
Ligipääs ratastooliga: JAH

2019. aastal toob uus Tartu Jazzklubi (TJC) “Kuldne sari” Eesti Rahva Muuseumisse maailma tippmuusikud. Sündmused leiavad aset üks kord kuus ERMi avaral silla alal. Toimumisaeg on neljapäeviti või laupäeviti algusega kell 19.00. Kontserte saab nautida laudadega saalis koos suupistete ja joogiga. Piletid on saadaval Piletilevis.

 

“Ühendasime vana hea jazziklubi formaadi tõeliste maailma elavate legendide kontsertidega ja sellest sündis “TJC Kuldne sari”. Harukordsed kontserdid ERMi silla alal koos suupistetega mugavalt laua ääres istudes on minu arvates üks suurepärasemaid viise väärikaks ajaveetmiseks. Iga kontsert on kordumatu, see tähendab unikaalset elamust! Olen väga tänulik kõigile toetajatele ja partneritele, kellega koostöös see sari teoks saab.”

Oleg Pissarenko
TJC “Kuldse sarja” eestvedaja

Tartu Jazzklubi : Võtkem tassike jazzi!

Rõõm Sind siin näha!

Meil on väga hea meel, et külastad meie kodulehte! Kui soovid olla alati kursis meie sündmustega, telli uudiskiri!

Sinu isikuandmed on heades kätes - me ei jaga neid kellelegi ja kui soovid, saad ühe klikiga uudiskirjast loobuda.

Võtkem tassike jazzi!

Sinu tellimus on õnnestunud!

Share This